Středisková výprava

Jezdit na výpravy není u skautů zas tak neobvyklé, ovšem pouze jednou do roka se stává, že na výpravu jede celé středisko. Tradičně jsou této výpravě vyhrazeny pololetní prázdniny, kdy si právě v půlce školního roku nabalíme batohy a všichni od nejmenších vlčat a světlušek až po vedoucího střediska vyrazíme zažít společně trochu té skautské zábavy a dobrodružství. Letos se výprava konala ve dnech 1. – 4. 2. a našim útočištěm byla turistická základna Višňovka ve Vyšních Lhotách. Hned po příjezdu se celkem 21 účastníků rozdělených do tří soutěžních skupin setkalo se stavbyvedoucím, který je zasvětil do celé situace. Během následujících tří dnů bylo zapotřebí navrhnout a vybudovat velkolepé letní sídlo pro manželé Zazobané. Skauti ze staré Bělé byli pro tento úkol ideální volbou, díky probíhající celkové rekonstrukci skautské klubovny totiž mají cenné zkušenosti, které jim pomohly ve všech zapeklitých situacích. Snadno jsme si tedy poradili s vyřizováním stavebního povolení, se shánění všech potřebných razítek. Dále bylo zapotřebí domluvit řemeslníky a sehnat jim nezbytné pracovní nástroje. Po hrubé stavbě přišly na řadu rozvody elektřiny a při zateplování se mnozí z nás docela zapotili. I navzdory nabitého programu jsme zvládli okružní výlet, jehož cílem byla turisty velmi oblíbená Prašivá s kostelem svatého Antonína Paduánského. Po cestě jsme zvládli přesně vyměřit sklon kanalizace, a z přírodních materiálů originálně vyzdobit interiéry téměř hotového letního sídla. Když jsme po návratu z výletu oslavili s otcem Bohuslavem mši svatou zbývalo už jen rozestavit nábytek dle výkresu a mohlo se kolaudovat. Obdržený honorář mohli naši stavebníci nejprve znásobit v kasinu a následně při dražbě proměnit v lákavé odměny. Posledním bodem programu byla pak zkouška těsnosti zateplení pro účely dotace, při které se nikdo nevyhnul zablácení oděvu. Při návratu domů bylo potom snadnější poznat, že jsme si celou výpravu náramně užili a že už se zase těšíme, až se za rok opět všichni z celého střediska sejdeme.

Středisková výprava – Prašivá